Spuldzīte

Vakar, 30. martā, norisinājās otrā Latvijas Koledžu asociācijas rīkotā koledžu studentu zinātniski pētniecisko darbu un inovatīvo risinājumu konference “Izglītība. Izaugsme. Ilgtspēja”, tā veicinot studējošo zinātniski pētniecisko aktivitāti un starpnozaru sadarbību.

“Šī konference atzīmē izcilu studentu darbu un kalpo kā platforma, kur dalīties ar atziņām, pētījumiem un jauninājumiem, kas veicina nākotnes izglītības un zinātnes attīstību. Mēs dzīvojam sabiedrībā, kas attīstās ļoti strauji. Apzināmies, ka daudzas lietas, ko iemācāmies šobrīd, pēc kāda brīža drīzāk kalpos kā vēstures liecības. Tādēļ pati svarīgākā lieta, ko ir būtiski iemācīties, ir atvērtība, zinātkāre, gatavība nevairīties no visa jaunā un izaicinājumiem, kā arī gatavība izmantot zinātniskās metodes problēmu risināšanai un jaunu risinājumu atrašanai,” konferences atklāšanas uzrunā norāda Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Andris Teikmanis.

Savukārt Latvijas Koledžu asociācijas valdes priekšsēdētāja Ināra Upmale savā uzrunā uzsvēra koledžu absolventu priekšrocības: “Pieprasījumu pēc koledžas līmeņa izglītības diktē strauji mainīgais darba tirgus, jo īsā laikā ir iespējams sagatavot darba tirgum nepieciešamos vidējā līmeņa speciālistus. Tas ir aktuāli arī jauniešiem, jo iegūstot īsā cikla profesionālo augstāko izglītību, ir iespējams ātrāk iekļauties darba tirgū.”

Latvijā koledžu attīstība ilgst jau vairāk nekā 20 gadus, taču 2022. gadā Profesionālās izglītības likumā tika noteikts, ka koledža ir augstākās izglītības iestāde, tādējādi pieder augstākās izglītības videi. Šī iemesla dēļ koledžu mērķi ir saistīti ne vien ar īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmas attīstīšanu un īstenošanu, bet arī lietišķo pētījumu veikšanu un praktisko problēmu risināšanu attiecīgajā nozarē, kā arī dinamisku piemērošanos ārējās vides pārmaiņām, piedaloties savas nozares attīstīšanā.

Arī Valsts policijas koledža aktīvi iesaistās zinātniskajā darbībā un nozares attīstībā, tādēļ konferences pirmajā ziņojumu sesijā “Sociālās zinātnes, vadībzinātnes, tiesības” uzstājās arī Valsts policijas koledžas (VPK) pārstāvji, ziņojot par kvalifikācijas darbos gūtajām atziņām, secinājumiem un sniegtajiem priekšlikumiem.

Par VPK absolventes Kristiānas Purmales kvalifikācijas darbu “Policijas amatpersonas personīgā un profesionālā drošība” ziņoja kvalifikācijas darba vadītāja – VPK Policijas tiesību katedras docente Dr.iur. Ērika Krutova. Ziņojuma laikā apskatīti gan statistikas dati par pretošanos, uzbrukumiem un nepakļaušanos Valsts policijas amatpersonu likumīgajām prasībām, gan vērsta uzmanība tam, kā veicināt policijas amatpersonu drošību.

Savukārt VPK absolvente Ance Anuškova savā ziņojumā par kvalifikācijas darbu “Valsts policijas kompetence pagaidu aizsardzības pret vardarbību nodrošināšanā”, kuru vadīja VPK Tiesību zinātņu katedras vadītāja Mg.iur. Vita Zukule, vērsa uzmanību Latvijas un ārvalstu tiesiskajam regulējumam, kas nosaka tiesībaizsardzības institūciju kompetences pagaidu aizsardzībā, kā arī praktiskajai pieredzei un risinājumiem, kā tiek aizsargātas vardarbībā cietušās personas.

Valsts policijas koledža ir gandarīta, ka kadeti un absolventi savas mācību laikā gūtās zināšanas, profesionālo skatījumu, priekšlikumus un risinājumus pauž arī pētniecības vidē, tādējādi uzsverot dažādas nozarē aktuālas tēmas.